Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Guam

Hafa Adai! Tak mieszkańcy witają swoich gości. Gdzie leży Guam

Jest to niewielka wyspa 45 × 13 km. Leży w południowej części archipelagu Marianów w Mikronezji i jest terytorium zależnym Stanów Zjednoczonych. Odkryta została przez Fryderyka Magellana w dniu 6 marca 1521 roku. Odkrywca nazwał ją złośliwie Wyspą Złodziejską, a to z powodu tego, że tubylcy nie znając formy własności, przywłaszczyli sobie te elementy wyposażenia statku, które im się właśnie spodobały. Kolonizację rozpoczęli Hiszpanie, którzy osadzili tam swoich misjonarzy. Dopiero w 1898 roku, po przegranej wojnie hiszpańsko-amerykańskiej Hiszpanie przekazali ją Amerykanom.

Wyspa znana jest też z tego, że w czasie II wojny światowej została zdobyta przez Japonię, a do Stanów Zjednoczonych trafiła z powrotem po ciężkich walkach. Mieści się tu teraz duża amerykańska baza lotnicza i morska.

Obsługa baz wojskowych jest podstawą gospodarki wyspy. Drugą gałęzią jest turystyka. Znajduje się tu wiele znakomitych hoteli, kilka olbrzymich galerii handlowo-rozrywkowych, setki klubów i dyskotek. Do tego gigantyczne akwarium morskie, pola golfowe, a wszędzie piękne plaże, zachęcające do czynnego (lub biernego) wypoczynku. Warto dodać, że Guam otacza rafa koralowa, która zachęca do nurkowania. Dużym walorem, przyciągającym turystów jest strefa wolnocłowa, w której można robić tańsze zakupy.

Rdzenna ludność wyspy, Chamorro w czasie różnorakich świąt organizuje pokazy swoich regionalnych tańców. Często występują w tradycyjnych maskach, charakterystycznych dla swojego ludu. Będąc tam, trzeba koniecznie spróbować potrawki, zwanej fanihi, a przyrządzanej z latających lisów, czyli endemicznego gatunku nietoperzy.

Myślę, że zachęciłem wszystkich do odwiedzenia Guamu. Wystarczy, tylko będąc w tamtych okolicach zarezerwować sobie pobyt w jednym z 20 luksusowych hoteli, ponieważ oprócz nas jest dużo chętnych i może akurat zabraknąć wolnych pokoi.

Z.W.

Ładuję stronę