Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Grota Komonieckiego

     Grota Komonieckiego jest jaskinią, która znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Leży na wysokości 700 m n.p.m. w obszarze źródliskowym potoku Dusica, 2,5 km na północ od wsi Las. Po raz pierwszy opisana została w roku 1704 w kronice Dziejopis Żywiecki przez żywieckiego wójta Andrzeja Komonieckiego

     W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona.

     "Sto statku wegnać", tzn. chodziło o zwierzęta hodowlane. Rzeczywiście w czasie II wojny światowej w jaskini rolnicy z pobliskiego Targoszowa ukrywali przed okupantem konie. Służyła ona też jako kryjówka dla partyzantów

     Jaskinia ma powierzchnię 115 m2 i wygodne wejście o szerokości ok.15 metrów i wysokości 2 metry. Jest bezpieczna i można ją zwiedzać bez latarki. Nad wejściem z płyty skalnej spada niewielki strumyk. W czasie deszczu część wejścia zasłonięta jest przez kurtynę wodną, a w zimie zamarznięta woda tworzy niezwykłe formy lodowe. 

     Dla turystyki odkrył ją ponownie działacz PTTK w Wadowicach, krajoznawca Aleksy Siemionow, który w maju 1983 roku w monografii "Ziemi Wadowickiej" pierwszy raz nazwał ją Jaskinią Komonickiego.

     Około 50 metrów poniżej jaskini, w dolinie potoku Dusica, znajduje się największy w Beskidzie Małym wodospad Dusiołek, który ma ok. 5 metrów wysokości.

     Jeśli będziecie kiedyś przemierzać piękne szlaki Beskidu Małego, warto zaplanować sobie odwiedziny tego urokliwego miejsca.

Z.W.

Ładuję stronę