Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Gronostaj, mały, drapieżny ssak z rodziny łasicowatych

Gronostaj, mały, drapieżny ssak z rodziny łasicowatych
mapa występowania gronostaja
Gronostaj, mały, drapieżny ssak z rodziny łasicowatych
Leonardo da Vinci - Dama z gronostajem

 Gronostaj jest małym, drapieżnym ssakiem z rodziny łasicowatych. Występuje w Europie, Azji i Północnej Ameryce. W Polsce jest spotykany na terenie całego kraju. Jako drapieżnik, prowadzi nocny tryb życia. Mieszka na obrzeżach lasów, w zaroślach. Żywi się tym, co upoluje, a są to drobne gryzonie, owady, mięczaki lub nawet ptaki. Kiedy jest głodny może zaatakować również zająca.

     Ma ubarwienie różne w zależności od pory roku. W zimie jest biały, z czarnym końcem ogona, w lecie czekoladowo-brązowy na grzbiecie, a na brzuchu biało-żółty. Tylko końcówka ogona niezmiennie jest czarna, czy to w lecie, czy to w zimie. Długość zwierzątka razem z ogonem nie przekracza 40 cm.

     Gronostaj objęty jest ścisłą ochroną.

Nie można na niego polować, nawet wtedy, kiedy on upoluje nam np. kurę. Uwieczniony został przez Leonarda da Vinci na jednym z najsłynniejszych obrazów świata, Dama z gronostajem. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Futro z gronostaja było dawniej symbolem władzy. Zimowe futra tych zwierząt stanowiły ozdobę szat królewskich i rektorów uniwersytetów.

     Powyżej na zdjęciach przedstawione są te piękne, ciekawskie zwierzątka.

Z.W.

 

Ładuję stronę