Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Groningen

     Groningen leży niedaleko Polski. To 180 tysięczne holenderskie miasto od granicy niemieckiej dzieli tylko 50 kilometrów. Jest to miasto młodych obywateli, bo prawie 50% mieszkańców liczy sobie poniżej 35 lat. 50.000 to studenci, którzy pobierają nauki w wielu uczelniach, wśród których najbardziej znanym jest Uniwersytet, należący do najstarszych i najbardziej prestiżowych w Holandii. Mieszka też tutaj kilka tysięcy naszych rodaków. Dlatego też z Groningen 2 razy w tygodniu leci samolot do Gdańska. Możemy jako nacja czuć się wyróżnieni, ponieważ z tego niewielkiego lotniska startują regularnie samoloty tylko do Gdańska i do Southend koło Londynu.

     Mieszkańcy Groningennajbardziej zadowolonymi w Europie. Stwierdziła to już w 2007 roku Komisja Europejska, która w tej konkurencji wybrała właśnie Groningen spośród 75 miast europejskich. Badanie z 2013 roku potwierdziło tylko to osiągnięcie, ponieważ aż 97% badanych mieszkańców Groningen wypowiedziało się jako "absolutnie zadowoleni z życia".

     W mieście znajdują się i średniowieczne zabytki i nowe budynki o wspaniałej archtekturze i muzea i piękne kanały i liczne ścieżki rowerowe. Nie sposób się tu nudzić. Jak nie zdążyłeś zabawić się w dzień, to na pewno nadrobisz to w nocy. Liczne lokale i puby zapraszają, a życie nocne zaczyna się dopiero koło północy. W Groningen znajduje się największy w Europie pub Drie Gezusters, czyli Trzy Siostry. Teraz w całym kompleksie znajduje się już 5 kamienic, w których jest 7 stref takich jak: Hoppe z muzyką disco, soul i funk lat 80 i 90, hawajsko-latynoski Tikibar czy Blauwe Engel – Błękitny Anioł na afterparty do rana, oraz hotel De Doelen z restauracją.

     Wszystko to sprawia, że każdy znajdzie w tym mieście coś dla siebie. Wsiadajcie więc w samolot i hajda do Groningen. Może też spotkamy się tam kiedyś w którymś z klubów?

Z.W.

    

Ładuję stronę