Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Grób Olbrzymów

      Jest taka wieś Borkowo w gminie Malechowo na Pomorzu. Mogłoby się rzec: no cóż, wieś jak wieś, ok. 150 mieszkańców, położona w pięknej okolicy pomiędzy lasami. Ale nie każda wieś posiada tak wspaniałą historię. Trudno nam sobie teraz wyobrazić życie bez telewizji, samochodów, telefonów komórkowych. Chrzest Polski w 966 roku jest tak odległy, że wydaje nam się, że wcześniej żyły tylko dinozaury. A co było na tych terenach pięć tysięcy lat temu? Oczywiście, życie toczyło się normalnie. Ludzie rodzili się i umierali, kochali, walczyli miedzy sobą, uprawiali rolę i polowali dla zdobycia pożywienia. A co pozostawili po sobie? Niedaleko Borkowa pozostawili swoje groby. Te, które znajdują się w Borkowie nazywamy dolmenami.

     12 potężnych głazów narzutowych przykrytych stropem z czterech głazów stanowi komorę grobową. Któż był w niej pochowany? Otóż wielokrotnie na przestrzeni wielu wieków składano tam swoich wodzów, czy kapłanów. W każdym razie byli to ludzie znaczący. Może odbywały się tam również różne obrzędy, gdzie oddawano cześć bogom i demonom? 

     Możemy być pewni, że jest to miejsce, w którym zachowała się cząstka naszej historii, i pomimo, że upłynęły tysiąclecia  jest szczególne, bo czuwają tam duchy dawno wymarłych ludów.

     Zapraszamy do odwiedzenia Borkowa.

Z.W.

Ładuję stronę