Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Grafen - materiał przyszłości

      Przyznam się, że miałem pewną wątpliwość gdzie umieścić ten tekst: w kategorii Różnolandia, czy Wydarzenia. A to dlatego, że wydarzeniem dużego formatu jest dzisiejsza informacja o zapoczątkowaniu produkcji grafenu przez Polskę. Dzisiaj jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z doniosłości tej informacji, ale już niedługo grafen zrewolucjonizuje wszystkie technologie i niesamowicie rozwinie świat.

     Przed Polską stanęła szansa na odegranie dużej roli w tej kwestii i stanie się światowym potentatem w produkcji grafenu. A jest okazja ku temu, ponieważ opracowaliśmy tańszą technologię wytwarzania tego materiału.

    Co to jest ten grafen? Jest formą węgla alotropowego, sto razy wytrzymalszy od stali. Posiada doskonałą przewodność elektryczną, jest lekki, elastyczny, przezroczysty. Można o nim powiedzieć, że posiada tylko dwa wymiary, ponieważ jego grubość wynosi grubość atomu. Posiada strukturę podobną do plastra miodu. Jeszcze do niedawna myślano, że nie może być w przyrodzie takiego materiału. A jednak.

    Co można z niego wyprodukować? Przede wszystkim może zastąpić krzem w komputerze, jako że ma trzydzieści razy lepszą przewodność elektryczną, a przyśpieszy działalność komputerów 500 razy.  Tablety skonstruowane z grafenu będzie można np. zrolować i schować do kieszeni. Można będzie wyprodukować sztuczne ścięgna, zbiorniki na wodór, który jako paliwo przyszłości będzie miał zastosowanie do napędów samochodów. To tylko kilka przykładów, a będą ich tysiące. W przyszłości nie będzie sobie można wyobrazić życia bez grafenu, tak jak teraz bez prądu elektrycznego, samochodów, telefonów, komputerów, czy telewizji.

    Trzymajmy więc kciuki i niech się uda.

Z.W.

Ładuję stronę