Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Kalmary, inaczej kałamarnice zaliczane do głowonogów

Kalmary ciało mają pokryte chitynowym pancerzem
Kalmary ystępują we wszystkich oceanach i morzach
gigantyczne oko kalmara
Kalmary, najczęściej spotykane są w krajach śródziemnomorskich
Jak przygotować kalmary, aby nie były gumowe?
Kalmary są bardzo zdrowe

Lubicie dania z kalmarów? Ja uwielbiam świeże kalmary smażone na głębokim tłuszczu. Będąc w krajach, gdzie można je zjeść świeże, prosto z kutra nie odmawiam sobie tej przyjemności. Doskonałe są również inne dania z nich przyrządzone, a nawet flaczki. Nieraz na talerzu kucharz serwuje całego kalmara.

Wyobrażacie sobie talerz o średnicy 12 metrów? A garnek, w którym ewentualnie byłby ugotowany tak wielki kalmar? Kalmarów jest około 300 gatunków, a dwa z nich: kałamarnica kolosalna i kałamarnica olbrzymia osiągają imponujące rozmiary. Są to gatunki, o których jeszcze niewiele wiadomo. Żyją w oceanach na głębokościach do 1.200 metrów. Nieraz taki olbrzym martwy zostanie wyrzucony na brzeg morski lub jego macki niestrawione odnajdywane są w żołądkach złowionych kaszalotów, które to kałamarnice są ich głównym pożywieniem.

Dawniej narosło wiele legend o gigantycznych kałamarnicach atakujących duże statki. Oczywiście można te opowiadania włożyć między bajki. Historia zna do tej pory tylko około 10 przypadków, które zostały opisane, a dotyczą tych największych kałamarnic. Potrafią one osiągać 12 metrów, a samo oko 37 cm średnicy.

Same kalmary żywią się głównie rybami, a do przetrwania nie wymagają wielkiej ich ilości. Przykładowo kałamarnica o wadze 500 kg może przeżyć 200 dni, zjadając zaledwie jedną rybę o wadze 5 kg.

Kalmary ciało mają pokryte chitynowym pancerzem. Występują we wszystkich oceanach i morzach.
Kalmary, najczęściej spotykane są w krajach śródziemnomorskich. Posiadają dziesięć nóg, z których dwie są dłuższe od pozostałych.

Kalmary, podobnie, jak większość owoców morza, stanowią cenne źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, dużą ilość witamin z grupy B oraz jodu, selenu i fluoru, trochę żelaza, cynku i magnezu. Kalmary to także dobre źródło kwasów omega-3 i choliny.

Jak przygotować kalmary, aby nie były gumowe?

Należy pamiętać, że zbyt długie smażenie sprawi, że kalmary staną się gumowate a co za tym idzie mało apetyczne.

Powyżej zamieszczamy kilka fotek tych największych kałamarnic. Niektóre z nich to fantazja fotografa. A które to zdjęcia? Oceńcie sami.

Z.W.

Ładuję stronę