Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Gałęzinowo,wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Słupsk

Gałęzinowo, 1200 metrów od Doliny Charlotty
Gałęzinowo, wieś w Polsce położona w województwie pomorskim
Gałęzinowo, wieś położona w powiecie słupskim, w gminie Słupsk
Gałęzinowo, 10 kilometrów od Słupska i Ustki.

Moje początki sięgają 1950 roku. Wtedy się urodziłem. I to nie tak typowo, jak wszyscy, w szpitalu, ale we własnym, rodzinnym domu. Moi rodzice przyjechali do Gałęzinowa na Ziemie Odzyskane jak się wtedy mówiło w 1945 roku. Mama z Grodna, polskiego królewskiego miasta (chociaż przez długi czas miała wpisane w dowodzie: miejsce urodzenia-ZSRR), a tato z Galicji, z Jaźwin koło Czarnej Tarnowskiej. Mój dziadek, Zygmunt Antoszkiewicz był pierwszym zegarmistrzem w Słupsku, a babcia Olga, prawdziwa przedwojenna dama długo nie mogła przyzwyczaić się do mieszkania "nie w mieście". Gdy po latach umierała w słupskim szpitalu, chciała (jej słowa) "choć jednym okiem wrócić na chwilę" do swojego ukochanego:

Gałęzinowa.

Domek mieliśmy przepiękny, z ogrodem i sadem. Do tej pory pamiętam smak czereśni i jabłek, które nazywaliśmy zajączkami. Wiedliśmy z dziadkami, rodzicami i moją wspaniałą młodszą siostrzyczką Wiesią spokojny, sielski żywot. 

W 57 roku nasza czwórka wyjechała do Ustki. Tutaj mieszkam do dzisiaj, ale przez wiele lat przyjeżdżałem do dziadków do Gałęzinowa. Jako mały chłopiec miałem wiele marzeń. Jednym z nich było to, żeby:

Gałęzinowo zostało kiedyś stolicą Polski.

Marzenia nierealne, dziecięce i naiwne. Ależ jakież głębokie!

Pamiętam, jak chodziliśmy bawić się do lasu, niedaleko naszego domu. Tam ukąsiła mnie żmija i tylko dzięki mojej mamie przeżyłem. Bardzo lubiłem to miejsce. Był tam budynek po starym młynie, w którym podobno straszyło. Przepust pod drogą, skąd lała się woda i tak w ogóle romantycznie. Potem dowiedziałem się, że to miejsce nazywało się kiedyś Zamełowo.

Teraz to miejsce nazywa się Dolina Charlotty.

W tym pięknym, dzikim uroczysku powstał wspaniały kompleks wypoczynkowy. Znany jest w Polsce i Europie. Corocznie przyjeżdża tu 15 tys. gości. Na scenie w amfiteatrze występują legendarni, światowi piosenkarze. Carlos Santana, John Mayall, Alice Cooper, Paul Rodgers, Deep Purple (Ian Gillan), Ray Manzarek & Robby Krieger of The Doors, Nigel Kennedy, Bonnie Tyler, Samantha Fox, Suzi Quatro, Maggie Reilly, Procol Harum, Thin Lizzy, Uriah Heep, Marillion, Colosseum, Jack Bruce of The Cream, Omega, Alvin Lee, Eric Burdon, Nazareth, Slade, T. Rex, Budgie, Sweet, Saxon, UFO, Chris Farlowe & Clem Clempson, Ken Hensley, Arthur Brown, Maggie Bell, Nick Simper, David Cross, Vanilla Fudge, The Troggs, Wishbone Ash, The Yardbirds, Focus, Chickenshack, Spencer Davis Group, The Glitter Band, Middle of the Road, The Rubettes, Chris Norman, Animals & Friends, Ray Wilson, Electric Light Band, Savoy Brown, Cactus, Terry Man.

Wystarczy? A wykonawcy krajowi? Perfect, Budka Suflera, Dżem, TSA, SBB, Boogie Chilli, Acid Drinkers.

Również kabarety: Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Piotr Bałtroczyk, Cezary Pazura, Jerzy Kryszak, Andrzej Grabowski, Paranienormalni, Neo-Nówka, Kabaret Młodych Panów, Łowcy. B, Smile, Krzysztof Piasecki, Grzegorz Halama, Jacek Ziobro, Katarzyna Jamróz, Jerzy Kryszak, Mateusz Dębski, Kabaret Nowaki, Kabaret Ciach, Stanisław Tym.

Czyż można nie wierzyć dziecięcym marzeniom?

Z.W.                                                                 

Ładuję stronę