Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Galaktyki

      Nazwa "galaktyka" pochodzi od greckiego słowa "γαλα", czyli mleko. W każdej galaktyce jest tyle gwiazd, że rzeczywiście przypomina rozlane mleko. Nasza galaktyka też nazywa się Droga Mleczna.

     Ile jest w ogóle galaktyk? Nasza wiedza może być bardzo niepełna, ale to, co w tej chwili wiemy, to liczba 350 miliardów galaktyk dużych i 3,5 biliona galaktyk karłowatych. Te karłowate okazuje się wcale nie sa takie malutkie jak się nazywają. Ich wielkość jest mniejsza niż 40.000 lat świetlnych. Normalne galaktyki zaś posiadają wielkość kilkuset tysięcy lat świetlnych i do 1012 gwiazd. Nasza Droga Mleczna jest galaktyką spiralną posiadającą średnicę 100.000 lat świetlnych i grubość 1.000 lat świetlnych. Posiada do 400 miliardów słońc.

     Zgrupowane one są w grupach, których jest 25 miliardów, oraz 10 milionów supergromad galaktyk. Prawda, że liczby te robią wrażenie? 

     Poniżej załączamy zdjęcia galaktyk o różnych strukturach. Gdzieś tam na pewno znajduje się życie. Może nawet wiele, wiele cywilizacji bardziej rozwiniętych niż nasza.

Z.W.

Ładuję stronę