Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Forte de São João Baptista

     Wyspy Berlengas położone są około 10 kilometrów od wybrzeża Portugalii, na przedłużeniu półwyspu ze znanym kąpieliskiem, Peniche. Na jednej z tych wysp, największej, w XV wieku osiedlili się mnisi z zakonu św. Hieronima. Niestety, nie mieli spokoju. Byli narażeni na napady piratów, którzy upodobali sobie tamte wody.  Za panowania króla Jana IV, w XVII wieku postanowiono wybudować na wyspie fortyfikację.

       Otrzymała ona nazwę Forte de São João Baptista das Berlengas, czyli fort św. Jana Chrzciciela. Był on w tamtym czasie bardzo potrzebny. Skończyły się nie tylko ataki piratów, ale również fort był przyczółkiem obrony przed atakiem floty hiszpańskiej w XVII wieku.

     Teraz fort jest malowniczym zabytkiem, pięknie położonym wśród nadmorskich skał. Prowadzi do niego ścieżka, biegnąca przez skalną wysepkę i kamienne mosty. Wyspa ze względu na dużą ilość gniazdujących tu ptaków morskich stała się rezerwatem biosfery UNESCO. Odwiedzana jest tylko przez naukowców i turystów, przypływających tam głównie latem.

     Na poniższych zdjęciach fortu możemy zobaczyć jak wyjątkowo pięknie jest położony.

Z.W.

Ładuję stronę