Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Fernando de Noronha

      Fernando de Noronha jest archipelagiem liczącym 21 wysp, wysepek i samotnych skał, należących do brazylijskiego stanu Pernambuco i położonych 350 kilometrów od  wybrzeża. Główna wyspa, nazywająca się tak, jak cały archipelag stanowi 91% jego powierzchni, czyli 16 km².  Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, więc przybrały fantastyczne kształty. Stanowią część szczytową podwodnego łańcucha gór, który znajduje się na głębokości 756 m p.p.m.

     Panuje tam klimat tropikalny z dwoma porami roku: deszczową (od stycznia do sierpnia) i suchą (wrzesień - grudzień). 70% powierzchni archipelagu to park narodowy, który został powołany do ochrony nie tylko lądowego, ale również morskiego środowiska przyrodniczego. Obecnie najważniejszą gałęzią gospodarki na wyspie jest turystyka, umiejętnie dostosowywana do ochrony przyrody i przy zachowaniu równowagi ekosystemu.

     Wyspa jest idealna dla nurkowania, dzięki krystaliczne i ciepłej wodzie. Nurkowie mogą obserwować bujną florę i faunę na głębokości od 25 do 45 metrów. Niewątpliwą atrakcją jest wrak brazyliskiej korwety Nael Ipiranga, która zatonęła w 1987 roku i leży na głębokości 28 metrów.

     Na wyspie znajdują się tysiące jaszczurek teju, które zostały kiedyś sztucznie sprowadzone na wyspę, aby zmniejszyć populację szczurów. Nie wzięto tylko jednego pod uwagę: jaszczurki żerują rano, a szczury wychodzą ze swoich nor nocą. Teraz szczurów jest tyle samo co było, natomiast jaszczurki rozmnożyły się niepomiernie i stały się prawdziwą plagą. Żywią się głównie jajami ptaków, przez co zmniejsza się ich populacja.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tej zielonej wyspy, która kusi i zaprasza do odwiedzin.

Z.W.

    

    

    

Ładuję stronę