Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Faisans

     Faisans jest naprawdę niewielką wysepką, położoną na granicznej rzece Bidasoa, pomiędzy Francją a Hiszpanią. Tak właściwie to nawet nie widać, że przechodzi tam granica międzypaństwowa. Wyspa ma 200 metrów długości i 40 metrów szerokości (w najszerszym miejscu). Z czego słynna jest ta wysepka?

     Jest najmniejszym kondominium na świecie. Kondominium to jest terytorium, które jest zarządzane wspólnie przez dwa państwa. Czyli Francja wraz z Hiszpanią wspólnie administrują takim maleństwem o powierzchni 0,00682 km².

     Czym wsławiła się ta wysepka, że zainteresowały się nią dwa duże państwa? Otóż 5 i 6 sierpnia 1660 roku nastąpiło na niej ważne wydarzenie. Doszło do spotkania młodego króla francuskiego, Ludwika XIV z jego wujem, królem Hiszpanii Filipem IV, aby potwierdzić ślub Ludwika z infantką, Marią Teresą, córką Filipa IV i Elżbiety Francuskiej. Ale nie tylko, również tam został potwierdzony traktat pokojowy zwany Traktatem Pirenejskim.

     Rok później na wyspie postawiono pomnik upamiętniający konferencję, która doprowadziła do tego wydarzenia.

     Od tego czasu wyspa Faisans, czyli Wyspa Bażancia stanowi kondominium Francji i Hiszpanii, które sprawiają nadzór nad nią na zmianę przez 6 miesięcy. Jest zarządzane przez dwóch wicekróli, oficerów marynarki wojennej, z baz: francuskiej i hiszpańskiej.

     Dzisiaj nic, oprócz tego historycznego obelisku nie wskazuje na jej wybitną przeszłość, a kondominium jest raczej zwyczajowe i symboliczne niż polityczne.

Z.W.

 

wyspa Faisans
spotkanie Ludwika XIV i Filipa IV na Faisans
Faisans na starym zdjęciu
obelisk na Faisans
wyspa Faisans
wyspa Faisans
wyspa Faisans
wyspa Faisans
wyspa Faisans
wyspa Faisans
Ładuję stronę