Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Elevador de Santa Justa

     Winda Santa Justa w Lizbonie jest jednym z symboli Portugalii. Łączy dwie dzielnice: Baxia i Chiado. Nazywana jest też Elevador do Carmo, ponieważ z górnego poziomu windy wychodzimy przy ruinach Convento do Carmo. Dolny poziom zaś znajduje się pomiędzy ulicami Rua do Ouro i Rua de Santa Justa.

     Winda usytuowana jest w 45 metrowej, żelaznej wieży, a wybudowana została ona w 1902 roku.  Z początku napędzana była parą, a od 1907 roku została zelektryfikowana. W środku znajdują się 2 wyłożone drewnem kabiny, z których każda pomieścić może 24 pasażerów. Na szczycie znajdują się 2 pomosty widokowe, z których rozpościera się piękny widok na stolicę Portugalii.

     Zaprojektował ją Raul Mesnier du Ponsard, portugalski inżynier, uczeń Gustawa Eiffela, konstruktora słynnej wieży w Paryżu. Pewnie dlatego możemy doszukać się pewnego podobieństwa pomiędzy tymi dwiema konstrukcjami.

     U konduktora bilet kosztuje 5 € i obejmuje 2 przejazdy, oraz wstęp na wieżę widokową. Dla właścicieli karty Lisboa Card przejazd jest bezpłatny.

     Elevador de Santa Justa jest prawie tak ważna dla Lizbony, jak Wieża Eiffela dla Paryża. Corocznie przewożonych jest nią setki tysięcy pasażerów. Jak wygląda ten symbol stolicy Portugalii, można zobaczyć na poniższych fotografiach.

Z.W.

Ładuję stronę