Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Znajduje się na wysokości 4.320 m n.p.m. na skraju pustyni Atacama, ok. 80 kilometrów od wioski-oazy San Pedro de Atacama i 100 kilometrów na wschód od miasta Calama, w północno-wschodniej części Chile. Jest dużą atrakcją turystyczną.
Ma powierzchnię ok. 2 km2, a samych gejzerów jest tam około 100. Mają różne kształty. Niektóre są stożkowate, ale również wklęsłe, o kształcie mis zagłębionych w ziemi. Ciepła woda z lodowców, ogrzana przez kanały lawowe w postaci pary bucha prosto z ziemi. W wymarłym już niestety języku kunza pole to nazywa się (w tłumaczeniu na język polski) dziadek, który płacze.
Gejzery najbardziej aktywne są o wschodzie słońca. Wówczas następuje największy wzrost temperatury, nawet z -10oC do +20oC. Niektóre kratery wyrzucają olbrzymie ilości pary i gorącej wody, a ciśnienie jest tak duże, że powoduje drżenie ziemi w ich pobliżu. Tylko w pochmurne dni, kiedy nie ma, aż tak wielkiej różnicy temperatur aktywność fontann jest mniejsza.
Najlepiej zjawisko to oglądnąć podczas wycieczki, które organizowane są z pobliskiego San Pedro de Atacama. Trzeba wcześnie wstać, ponieważ samochody wyjeżdżają już o 4 rano. Za to czeka nas na miejscu fajna przygoda, a do tego możemy się też wykąpać w basenie z gorącą, ogrzaną przez lawę wodą.
Z.W.