Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

El Pico de Orizaba

    Pico de Orizaba znajduje się w południowym Meksyku. Jest najwyższym szczytem tego kraju i jednocześnie trzecim co do wysokości szczytem Ameryki Północnej. Co ciekawe, różne źródła podają różne jego wysokości: od 5.510 do 5.760 m n.p.m. Polskie Wydawnictwo Naukowe salomonową decyzją ustaliło jego wysokość na 5.700 m n.p.m.

     Jest to już duża wysokość, na której odczuwa się symptomy choroby wysokościowej. Szczyt widoczny jest z oddali, ponieważ nie jest częścią jakiegoś górskiego pasma, a po prostu "wyrasta" 3.000 metrów ponad okolicą. Jest drugim po Kilimandżaro w Afryce, tak wyeksponowanym szczytem. Dlaczego przybrał taką formę? Jest stratowulkanem. Na razie uśpionym. Ostatni wybuch został odnotowany stosunkowo niedawno, bo w 1846 roku, a pierwsze wejście na szczyt odbyło się 2 lata później.

     Ma trzy kratery, a jego szczyt otaczają lodowce. Aby go zdobyć, trzeba być doświadczonym alpinistą, chociaż biura podróży organizują wycieczki dla twardzieli, którzy w 2 dni (wejście + 1 dzień zejście) zdobywają górę.

     Proszę o obejrzenie poniższych zdjęć przedstawiających Pico de Orizaba. Prawda, że wulkan jest imponujący? A może kiedyś wybierzemy się na jego szczyt?

Z.W.

Ładuję stronę