Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

El Hierro

     El Hierro jest najdalej na zachód wysuniętą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich i jednocześnie najmniejszą z tych wysp. Ma powierzchnię 278 m2, a większość jej terytorium to góry i skały wulkaniczne.

    Nazwa wyspy wywodzi się z języka jej pierwotnych mieszkańców, którzy nazywali ją Hero. Po podboju wyspy przez Hiszpanów zaczęto ją nazywać El Hierro, co znaczy "żelazo". Żelazo po łacinie to ferrum, dlatego nazwa tej wyspy w języku niemieckim i francuskim, oraz na starych, łacińskich mapach brzmi Ferro

     Dlaczego ta nazwa Ferro jest tak istotna? Otóż dlatego, że dawniej, przez wiele stuleci wyspa, jako najdalej położony na zachód znany ląd, stanowiła podstawę do obliczeń położenia geograficznego. Przez zachodnie krańce wyspy przechodził pierwszy południk, zwany Południkiem Ferro, który był punktem odniesienia (0o00'00"), a położenie geograficzne było tylko wschodnie (liczone z zachodu na wschód), czyli zawsze dodatnie. I tak było aż do roku 1885. Niektórzy do tej pory nazywają El Hierro Wyspą Południkową.

     Dzisiaj, jak wiemy takim południkiem jest południk zerowy, przechodzący przez Greenwich (również ostatnio skorygowany), a współrzędne geograficzne liczone są na wschód, ale też na zachód od tego południka.

     Od 2010 roku, kilka kilometrów na południe od wyspy wskutek działalności wulkanicznej (wzrost temperatury wody, wiry, wydobywający się gaz i materiały piroklastyczne) tworzy się nowa wulkaniczna wyspa, która prawdopodobnie w przyszłości połączy się z wyspą El Hierro.

     Wyspa w roku 2000 została uznana przez UNESCO światowym rezerwatem biosfery. Ze względu na swój szczególny urok, klify dochodzące do 700 metrów wysokości, lawowe formacje geologiczne i bujną roślinność jest zaliczana do najpiękniejszych wysp świata, co możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Z.W.

mapa El Hierro
Ładuję stronę