Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Efekt Łazarza

      Bywa tak, oczywiscie bardzo rzadko, że pojawiają się ponownie w przyrodzie zwierzęta wcześniej uznane za wymarłe. Nie są one wymarłe przed kilku laty, ale przed milionami lat. To zjawisko w przyrodzie nosi nazwę Efektu Łazarza, a nazwa związana jest ze wskrzeszeniem Łazarza, opisanym w Nowym Testamencie. Poniżej podajemy 2 przykłady tego zjawiska.

Latimeria

     Latimeria to ryba należąca do trzonopłetwych, która pojawiła się ok. 400 mln lat temu. Znana była współczesnym tylko jako skamieniałość. 22 grudnia 1938 roku"żywą skamieniałość" złowino w sieci u ujścia rzeki Chalumna w RPA. Profesor ichtiolog James Leonard Brierley Smith tak był tym faktem zdziwiony, że wyznał, iż bardziej tym faktem jest zaskoczony, niż gdyby spotkał na ulicy żywego dinozaura. Od tej pory jeszcze kilka razy ta ryba wpadała w rybackie sieci. Sam ją widziałem, będąc kiedyś w Oceanarium w Biarritz we Francji.

Laotański szczur skalny

    Inaczej zwany szczuro-wiewiórką wymarł przed 11 milionami lat (przynajmniej tak uważano). Pojawił się znowu niedawno w 1996 roku w laotańskiej prowincji Khammouan, zauważony podczas rutynowej kontroli wiejskich targowisk, na które mieszkańcy przynoszą  upolowane w dżunglii zwierzęta. Pierwszy egzemplarz tego zwierzęcia sfilmowano dopiero podczas wyprawy do Laosu w 2006 roku.

     Jest oczywiście więcej przykładów Efektu Łazarza, lecz przytoczyliśmy te najbardziej charakterystyczne.

Z.W.

 

skamieniałość latimerii
latimeria w Biarritz
latimeria
latimeria
latimeria w Londynie
latimeria
historyczna chwila złowienia latimerii
żywa skamieniałość szczuro-wiewiórka
żywa skamieniałość szczuro-wiewiórka
Ładuję stronę