Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Dzięcioły różnorakie

      Czy będąc na spacerze w lesie bądż w parku udało się wam usłyszeć powtarzające się serie szybkich "stuków"? To dzięcioł, który już zajął swoje drzewo pod wykucie dziupli ostrzega swoich konkurentów. W parkach nieraz wali dziobem w uliczną stalową latarnię. Słysząc to inne dzięcioły uwzględniają to ostrzeżenie i odlatują w poszukiwaniu nowego terytorium, a szukać trzeba szybko, bo pani dzięciołowa nie będzie czekać i odfrunie do bardziej zaradnego partnera.

     Dzięcioły to ptaki, które mieszkają w dziuplach, lecz nie naturalnych, tak jak sowy, szpaki, dudki czy sikory. Wykuwają samodzielnie nowe dla siebie, dlatego nazywamy je dziuplakami. Są to wygodne schronienia przed drapieżnikami, ale też przed chłodem, upałem i deszczem.

     Takie walenie przez dzięcioła w drzewo, również w poszukiwaniu tłustych larw i innych owadów bez specjalnych mięśni i chrząstek, które tłumią uderzenia byłoby niemożliwe. Taki dzięcioł dostałby wstrząsu mózgu, a może i coś gorszego. Do poszukiwania przysmaków potrzebny jest też niezwykle długi i lepki język, który dzięcioł zwija w tyle głowy. 

     W Polsce żyje 10 gatunków tych ptaków, a na świecie kilkadziesiąt.

     W związku z pytaniem, czy dzięcioły odlatują do "ciepłych krajów", tak sobie myślę: Czy chciałbym szukać gdzieś po świecie nowego domu, jeśli już mam bezpieczny, ciepły i samodzielnie stworzony?

     Zamieszczamy poniżej galerię zdjęć różnych gatunków dzięciołów występujących na świecie. Zapraszamy do jej odwiedzenia.

Z.W.

Ładuję stronę