Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Drwale sekwoi

     Trzeba być niezłym profesjonalistą i znać doskonale wszystkie tajniki swojego zawodu, żeby ścinać takie olbrzymie drzewa. Teraz drwalom pomaga nowoczesna technika, piły mechaniczne czy siłowniki hydrauliczne. Kiedyś (jak na tych zdjęciach) podstawowymi narzędziami były piły ręczne, tzw. twoja-moja i siekiery. Do podważania pni drzewnych stosowano kliny.

     Zawód drwala był wówczas bardzo ciężki. Trzeba się było rzeczywiście napracować. Drwale prowadzili koczowniczy tryb życia, mieszkali w obozach w środku lasu, a pracę znajdowali wszędzie tam, gdzie było zapotrzebowanie na drewno. Nie trzeba dodawać, że był to zawód bardzo niebezpieczny. Gdy tylko drzewo zaczynało się chwiać, trzeba było natychmiast uciekać i to w dobrym kierunku. Dlatego tak ważna była praca "gwizdacza", który specjalizował się ostrzeganiem gwizdem swoich kolegów  przed upadkiem ściętego drzewa.

     Proszę zauważyć na zdjęciach, jak długie były piły i ile trzeba było włożyć siły, aby przepiłować takiego kolosa. Również widać ile ówcześni drwale mieli fantazji, ale też że byli ryzykantami, oswojonymi z niebezpieczeństwem.

Z.W.

Ładuję stronę