Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Dolceacqua

     Dolceacqua położone jest we włoskiej Ligurii, 8 kilometrów od Morza Śródziemnego i tyle samo od francuskiej granicy. Najstarsze ślady osadnictwa w tym terenie pochodzą już z epoki żelaza. Samo miasto wymieniono w dokumentach w roku 1151. Mniej więcej z tego okresu pochodzi zamek obronny, górujący nad miasteczkiem, rozbudowywany przez następne stulecia. U stóp zamku koncentrycznie rozchodzą się wąskie uliczki z kamiennymi domami i promieniście pnące się stromo pod górę.

     Zamek trzymał się dzielnie, odpierał wiele oblężeń, a zniszczony został częściowo 27 lipca 1744 roku przez ciężką artylerię francusko-hiszpańską podczas wojennego epizodu o sukcesję Austrii. Prawdziwe zniszczenia zamku nastąpiły w 1887 roku, podczas silnego trzęsienia ziemi. Zamek teraz służy mieszkańcom jako piękna scenografia imprez plenerowych i czeka na lepsze czasy, oraz gruntowny remont.

     W miasteczku znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, pracownie plastyczne i niezłe restauracje ze znakomitą kuchnią i takąż atmosferą.

     O jego urodzie przekonał się Claude Monet, który w 1884 roku namalował obraz miasteczka i zamku ze starożytnym łukowym mostem nad rzeczką Nervia.

     Poniżej zamieszczamy kilkanaście zdjęć Dolceacqua, zamku i mostu łukowego, zwanego przez Claude Moneta "klejnotem lekkości".

Z.W.

 

Claude Monet, obraz Dolceacqua z "klejnotem lekkości" - mostem łukowym
Ładuję stronę