Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Dogubeyazit

     Nieciekawe miasto tureckie -  Dogubeyazit położone jest rzeczywiście na krańcu tureckiego świata. Aby do niego dojechać, należy pokonać całą Azję Mniejszą (1.300 km od Stambułu). Stamtąd tylko 30 kilometrów do granicy z Iranem i niecałe 60 km do Armenii. W Turcji uważane jest za najniebezpieczniejsze miasto w całym kraju. Trudno się dziwić, ponieważ tereny te zamieszkują Kurdowie, którzy walczą o swoje niepodległe państwo właśnie z Turcją.

     Co sprawia, że pomimo tych wszystkich trudności jest odwiedzane przez turystów? Znajduje się tam pałac zbudowany przez Izaaka Paszę w 1784r. (budowę rozpoczął jego pradziad 99 lat wcześniej). Jest ciekawym obiektem architektury ottomańskiej i jednym z niewielu pałaców tureckich. Dodatkowo można odnaleźć  tam wpływy stylów: seldżurskiego, gruzińskiego, perskiego i ormiańskiego. Jest częściowo zniszczony i aby zniszczenia te nie postępowały, przykryto go okropnym, szklanym dachem, zupełnie nie pasującym do całości obiektu.

     Pałac wyposażony był w wiele udogodnień. Oprócz pięknych sal i pokoi mieszkalnych posiadał harem, łaźnię, zbrojownię, piekarnię, lochy, meczet, budynki sądu, a nawet centralne ogrzewanie. Dzisiaj sale te świecą pustkami, po dziedzińcach pałacowych hula stepowy wiatr, a nieliczni turyści mogą tylko wyobrazić sobie dawny przepych.

     Na zdjęciach możemy obejrzeć, jak pięknie jest położony. Na tle odległych gór wydaje się niewielki, tym bardziej, że nad wszystkim góruje majestatyczny Ararat.

Z.W.

    

widok na Ararat
widok na Ararat
Ładuję stronę