Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Djenné

Djenné (po polsku Dżenne) jest niewielkim, czternastotysięcznym  miasteczkiem, położonym w środkowym Mali. Posiada ono kompleks budynków, zbudowanych z suszonej cegły glinianej w charakterystycznym stylu architektonicznym, typowym dla zachodniego Sahelu. Dzięki temu w 1988 roku, historyczne centrum miasta wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednym z jego najsłynniejszych budynków, dla którego do Dżenne zjeżdżają turyści z całego świata jest Wielki Meczet. Można go jednak zwiedzać tylko z zewnątrz, gdyż do środka wpuszczani są wyłącznie muzułmanie. 

     Pierwszy budynek meczetu powstał w tym miejscu prawdopodobnie w 1240 roku. Stał tam, aż do 1834 roku, kiedy to miasto zdobyły wojska wojowniczego ludu Fulbe. Jako radykalni islamiści zburzyli wówczas meczet, gdyż uważali, że był zbyt luksusowy i zbudowany z nadmiernym przepychem. Następny budynek odbudowano w 1908 roku. Był rzeczywiście skromniejszy od poprzedniego. Dopiero następne przebudowy doprowadziły do tego, że dzisiejsza budowla przypomina wielkością i wyglądem dawną świątynię.

Ściany z gliny suszonej mają tę właściwość, że nie są odporne na wilgoć. Dobrze, że przez większość roku panuje tam pora sucha. A co się dzieje w czasie pory deszczowej? Spływająca deszczówka powoduje rozpuszczanie zewnętrznej warstwy murów. Po zakończeniu pory deszczowej organizowane jest święto, w czasie którego wszystkie ubytki uzupełniane są przygotowaną wcześniej gładzią glinianą. Mężczyźni wspinają się po wpuszczonych w mury balach bambusowych, które traktują jako swego rodzaju rusztowanie i rozsmarowują tę gładź na powierzchni murów. Dlatego też budynek meczetu co roku jest dokładnie odnawiany.

Pomimo tego, że w Mali jest wiele starszych meczetów, ale właśnie ten w Dżennie jest najbardziej znanym symbolem kraju.

Z.W.

Ładuję stronę