Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Denali

     Denali jest najwyższym szczytem Ameryki Północnej. Leży na Alasce w parku narodowym o takiej samej nazwie jak góra. Do 31 sierpnia 2015 roku szczyt ten nazywał się Mount Mc Kinley, na pamiątkę po prezydencie Stanów Zjednoczonych, Williamie Mc Kinleyu. Tę nazwę nadano masywowi w 1896 roku, chociaż miejscowa ludność - Atabaskowie używała cały czas nazwy Denali

     Masyw ma wysokość 6.194 m n.p.m. i zbudowany jest głównie z granitów i łupków krystalicznych. Pokryty jest wiecznym śniegiem i lodowcami . Występuje tu jedna z największych deniwelacji na świecie (licząca ponad 5.000 metrów), czyli różnica poziomów pomiędzy podstawą góry, a jej szczytem. Warunki panujące na szczycie są bardzo surowe. Temperatura spada tam nieraz poniżej -50oC, a wiatry wieją nawet z prędkością 160 km/h.

     Szczyt należy do tzw. korony ziemi (najwyższe góry poszczególnych kontynentów) i cieszy się popularnością wśród himalaistów. Pierwsze wejście nastąpiło w 1913 roku, a pierwszym Polakiem na szczycie był Marek Głogoczowski, który zdobył go w 1970 roku.

     W Parku Narodowym Denali można spotkać niedźwiedzia grizli, łosia alaskańskiego, karibu, wilki, a nawet niedźwiedzia polarnego. Pomimo, że zima trwa tam 9 miesięcy park odwiedzany jest przez wielu turystów, którzy poruszają się po nim busikami. Jedyna droga łącząca oba krańce rezerwatu liczy sobie 150 kilometrów.

     Na poniższych zdjęciach szczyt Denali przedstawia się imponująco.

Z.W.

Ładuję stronę