Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Dead Vlei

     Skąd się wzięło bagno na środku pustyni? Mało tego, rosły tam drzewa akacjowe, które uschły i wskutek palącego, pustynnego słońca stały się czarne i twarde jak kamień.

     Dawno temu, przed tysiącem lat wskutek przybrania wód rzeki Tsauchaub wytworzyło się w tym miejscu rozlewisko. Wyschnięta ziemia nasiąknęła wodą i w krótkotrwałym, kilkuletnim okresie utworzyła się zielona oaza. Wyrosły akacje, które jednak później, kiedy ziemia ponownie wyschła, a słońce zrobiło swoje, oczywiście uschły również.

     Kikuty tych wyschniętych, skamieniałych drzew, stojących na tle piaszczystych wydm stanowią niespotykaną, niemal teatralną scenografię. Tym bardziej, że naokoło znajdują się najwyższe i najbardziej malownicze wydmy świata. Wydmy mają niespotykane, zmieniające się kolory, w zależności od pory dnia i oświetlenia: od żółtego i pomarańczowego poprzez różne odcienie brązu i czerwieni, aż do fioletu. Całość znajduje się w pięknej Namibii.

     W tej scenerii nakręcono kilka scen do filmu "Cela" Tarsema Singha z Jennifer Lopez. Poniżej zamieszczamy zdjęcia, które wydają się jakby nierzeczywiste, ale tak tam właśnie naprawdę wygląda.

Z.W.

Ładuję stronę