Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Dachstein - dramatyczna góra

 

     W masywie Dachstein w Alpach Salzburskich w Austrii w 2013 roku wiele się zmieniło. Otwarto nową, przeszkloną kolej gondolową. Robi duże wrażenie szybkość wagonika, który wydaje się jakby spadał, zjeżdżając z góry, a kolejka jest zupełnie bez podpór.

     Na górze czeka na nas restauracja, gdzie można smacznie zjeść. Jest przytulnie, pomimo, że za oknami mamy widoki na lodowiec i często hula przejmująco zimny wiatr. Ciekawostką jest fakt, że przez środek restauracji przechodzi granica pomiędzy dwiema prowincjami: Styrii i Górnej Austrii. Ale przecież nie do restauracji wyprawiamy się na tę wysoką górę.

     Wita nas nowootwarta trasa z wiszącym mostem i pomostami zawieszonymi nad przepaścią dochodzącą do 400 metrów. Niezapomnane wrażenia stwarzają „schody donikąd”, które rzeczywiście prowadzą do nicości, a 14 stopni prowadzi nas na platformę zbudowaną ze szkła, co daje wrażenie zawieszenia na wysokości 400 metrów. No i te wspaniałe widoki jak z samolotu. Całość uzupełnia nieco kiczowaty pałac lodowy.
     Pod szczytem znajduje się lodowiec, na wysokości ok. 2.700 metrów. Są tam liczne tereny narciarskie, wyciągi i trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. W tym roku przygotowywała się tam do sezonu nasza mistrzyni – Justyna Kowalczyk.
     Masyw jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
     Urloplandia gorąco poleca i zaprasza do odwiedzenia.

schody donikąd
tam musimy się dostać
widok z górnej stacji kolejki
pomosty nad przepaścią
wiszący most
nie ugina się
zdjęcia z mostu dramatyczne
Krystyna dopięła swego
wewnatrz "pałacu" lodowego
ci "turyści" nie uważali na szlaku
tereny narciarskie na lodowcu
Ładuję stronę