Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Neandertalczyk: Człowiek neandertalski, wymarły gatunek lub podgatunek ludzi archaicznych

Neandertalczyk wymarły gatunek lub podgatunek ludzi archaicznych
Neandertalczyk żył na terenach Eurazji, południowej Europy i na Bliskim Wschodzie
Neandertalczyk wytwarzał narzędzia kamienne i drewniane, potrafił rozniecać ogień
Przeciętny neandertalski mężczyzna miał 165 cm wzrostu, ważył 90 kg
Neandertalczyk potrafił rozniecać ogień
piękne dziecię neandertalskie
Neandertalczyk zajmował się zbieractwem i myślistwem
Neandertalczyk stosował pochówki rytualne
Neandertalczyk niewiele odstawali od Homo sapiens
homo sapiens i neandertalczyk
Neandertalczyk, wymarły gatunek lub podgatunek ludzi archaicznych
szkielet neandertalczyka
Neandertalczyk spożywał mięso i wątroby królików lub jeleni
większość mieszkańców Ziemi, nosi w sobie domieszkę krwi neandertalczyka, 2%

Zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem człowieka? Skąd ludzkość wzięła się na tym świecie? Teorie są różne. Niezależnie od tego wiadomo, że jesteśmy homo sapiens.

Równocześnie w początkach istnienia naszej rasy żyły równolegle inne rasy człowieka rozumnego. Neandertalczycy przez tysiące lat żyli równolegle z naszymi przodkami Homo sapiens. Nie byli wcale tak dzicy i prymitywni, jak jeszcze niedawno sądzono.
Miały tylko mniej szczęścia niż my i nie przetrwały. 

Jedną z tych ras był neandertalczyk.

Jego nazwa pochodzi od pierwszego znaleziska jego kości w roku 1856 w niemieckim Neanderthalu. Różniły się od innych kości człowieka z tego samego okresu tym, że miały mocniejszy kościec i gruby wał nadczołowy. 

Gdzie wystepowal neandertalczyk?

Neandertalczyk żył w Eurazji, na terenach południowej Europy i na Bliskim Wschodzie od ok. 400.000 do 24.500 lat temu.

Co potrafił neandertalczyk?

Zajmował się zbieractwem i myślistwem, wytwarzał narzędzia kamienne i drewniane, potrafił rozniecać ogień. Stosował pochówki rytualne, w związku z tym wiadomo, że oddawał cześć zmarłym, oraz należy przypuszczać, że wierzył w życie pozagrobowe. Rozwijał europejską kulturę mustierską i kulturę lewaluaską.
Na podstawie niedawnych badań DNA żuchwy znalezionej niedaleko Werony we Włoszech odkryto, że szczęka ma budowę bardzo podobną do człowieka współczesnego, ale posiada neandertalskie DNA. Wniosek z tego jest jeden; kości pochodziły od potomka neandertalki i homo sapiens. W związku z tym należy przypuszczać, że rasy w pewnym stopniu krzyżowały się, a neandertalczyk nie wyginął, ale po prostu roztopił się w coraz liczniejszej populacji homo sapiens.

Co jadł neandertalczyk?

neandertalczycy mogli spożywać mięso i wątroby królików lub jeleni. Polowali na zwierzęta, których było najwięcej w pobliżu jaskini.

Jak wyglądał neandertalczyk?

Charakteryzował sie krępą i masywną budową ciała. Posiadał wyraźne wały nadoczodołowe, szerokie kości twarzoczaszki i brak guzowatości bródkowej na żuchwie. Kolejne odkrycia i badania ujawniły jednak, że niewiele odstawali od Homo sapiens.
Przeciętny neandertalski mężczyzna był niski – 165 cm wzrostu, ale potężnie zbudowany, ważył 90 kg. Miał jasną karnację, niebieskie oczy i rudawe włosy. Mózgi neandertalczyków miały objętość 1600 cm.

Ile procent genów neandertalczyka odziedziczył człowiek?

Z badań prof. Svante Pääbo z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku wynika, że większość mieszkańców Ziemi, z wyjątkiem ludów Afryki Subsaharyjskiej, nosi w sobie domieszkę krwi neandertalczyka. To odziedziczone DNA stanowi średnio ok. 2 proc.

Ciekawostka:

jaką grupę krwi miał neandertalczyk?

Nowe badania wcześniej zsekwencjonowanych genomów trzech neandertalczyków i jednego denisowianina (Człowiek z Denisowej Jaskini) przyniosły zaskakujące odkrycie. Wcześniej podejrzewano, że neandertalczycy mieli grupę krwi O, teraz okazało się, że ich krew, podobnie jak u ludzi, można zaliczyć go układu grupowego ABO.

Powyżej przedstawiamy zdjęcia wyobrażające neandertalczyków, których wizerunki sporządzono na podstawie zachowanych kości.
Z.W.
 
 
Ładuję stronę