Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Człowiek neandertalski

      Zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem człowieka? Skąd ludzkość wzięła się na tym świecie? Teorie są różne. Niezależnie od tego wiadomo, że jesteśmy homo sapiens. Równocześnie w początkach istnienia naszej rasy żyły równolegle inne rasy człowieka rozumnego. Miały tylko mniej szczęścia niż my i nie przetrwały. 

     Jedną z tych ras był neandertalczyk. Jego nazwa pochodzi od pierwszego znaleziska jego kości w roku 1856 w niemieckim Neanderthalu. Różniły się od innych kości człowieka z tego samego okresu tym, że miały mocniejszy kościec i gruby wał nadczołowy. 
     Neandetralczyk żył na terenach południowej Europy i na Bliskim Wschodzie od ok. 400.000 do 24.500 lat temu. Zajmował się zbieractwem i myślistwem, wytwarzał narzędzia kamienne i drewniane, potrafił rozniecać ogień. Stosował pochówki rytualne, w związku z tym wiadomo, że oddawał cześć zmarłym, oraz należy przypuszczać, że wierzył w życie pozagrobowe.
     Na podstawie niedawnych badań DNA żuchwy znalezionej niedaleko Werony we Włoszech odkryto, że szczęka ma budowę bardzo podobną do człowieka współczesnego, ale posiada neandertalskie mDNA. Wniosek z tego jest jeden; kości pochodziły od potomka neandertalki i homo sapiens. W związku z tym należy przypuszczać, że rasy w pewnym stopniu krzyżowały się, a neandertalczyk nie wyginął, ale po prostu roztopił się w coraz liczniejszej populacji homo sapiens.
     Poniżej przedstawiamy zdjęcia wyobrażające neandertalczyków, których wizerunki sporządzono na podstawie zachowanych kości.
Z.W.
piękne dziecię neandertalskie
homo sapiens i neandertalczyk
szkielet neandertalczyka
Ładuję stronę