Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Cyweta, drapieżny ssak z rodziny łaszowatych

    Cyweta jest gatunkiem drapieżnego ssaka z rodziny łaszowatych. Największa i najbardziej znana jest cyweta afrykańska, posiadająca długość ok. 80 cm i wagę 7 - 20 kilogramów. Posiada ubarwienie żółtawo-szare z ciemnymi, licznymi cętkami. Zamieszkuje sawanny i lasy deszczowe położone na południe od Sahary. Jest zwierzęciem drapieżnym, więc żywi się drobnymi ssakami, które upoluje. Nie gardzi również roślinami. Prowadzi życie nocne.

     Żyłaby tak sobie na wolności i cieszyła się swobodą, gdyby nie to, że posiada coś, co okazało się bardzo przydatne w przemyśle perfumeryjnym. To coś to cywet (cybet), ekstrakt gruczołów okołoodbytniczych wydzielających feromony. Jest to substancja o żółtej barwie i konsystencji masła. 

     Biedne zwierzęta specjalnie dla celów pozyskiwania cywetu są hodowane i zabijane. Jest jeszcze inna metoda otrzymywania cywetu, ale wydaje się jeszcze bardziej okrutna. Cywety hoduje się w bardzo ciasnych klatkach i aby pozyskać, jak najwięcej wydzieliny nieustannie się je drażni. Rocznie można uzyskać zarówno od samca, jak i samicy 250 g cywetu.

     Niestety, nie zanosi się na razie, aby ulżyć w doli tym nieszczęśliwym zwierzętom. Cywet jest bardzo drogi i niezastąpiony innymi substancjami pochodzenia syntetycznego, czy roślinnego.

     Drżyjcie więc cywety nad swoim losem, a my ludzie pamiętajmy, kiedy używamy modnych i drogie perfumy o ciężkiej doli tych umęczonych zwierząt.

Z.W.


 

Ładuję stronę