Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Cylinder i szapoklak

      Cylinder jest rodzajem kapelusza, wysokiego, sztywnego, w kształcie walca z małym rondem. Zaprezentowano go w 1797 roku. Był czarny, ozdobiony piórami i klejnotami. Noszono go w Hiszpanii przez kobiety i mężczyzn. Powszechny stał się jednak dopiero po 1820 roku

     Stał się symbolem każdego dżentelmena. Wykonywano go z atłasu, rzadziej z aksamitu. Trudno było nawet sobie wyobrazić mężczyznę "z towarzystwa", który wyszedłby choćby na chwilę bez niego na ulicę.     

     Aby było wygodniej, skonstruowano szapoklak, który dzięki specjalnej konstrukcji, w stanie rozłożonym był normalnym cylindrem, a dodatkowo można było go złożyć na płasko i wtedy nie zajmował dużo miejsca.

     Moda minęła, jak wszystko na tym świecie. Obecnie bardzo rzadko można zobaczyć mężczyzn w cylindrach. Ten zwyczaj przetrwał jednak w strojach kominiarzy, którzy noszą szapoklaki, a cylindry są obowiązujące w ujeżdżaniu - dyscyplinie jeźdzeckiej.

     Cylinder jest również atrybutem prezydenta Stanów Zjednoczonych - Abrahama Lincolna, a ze współczesnych, gitarzysty Guns N’ Roses oraz Velvet Revolver - Slasha. Również w cylindrach paradują członkowie awangardowej grupy muzycznej, The Residents, dodatkowo występujących we frakach i w maskach w kształcie gałki ocznej. Z polskich wykonawców szapoklak jest scenicznym atrybutem Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego, a wcześniej nieodżałowanego piosenkarza i aktora - Ludwika Sempolińskiego.

Z.W.

 

Fred Astaire
Abraham Lincoln
Krzysztof "Grabaż" Grabowski
Ludwik Sempoliński
Slash
The Residents
kominiarz, zawód podtrzymujący tradycję
kominiarze w szapoklakach
ujeżdżanie
ujeżdżanie
Ładuję stronę