Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Cueva de las Manos

     Cueva de las Manos po polsku znaczy Jaskinia Dłoni. Znajduje się ona (a właściwie jest to cały system jaskiń) w Argentynie, w samym sercu Patagonii. Najbliższe miasteczko, to leżące 160 km na północ Perito Moreno. Jaskinie były domem ludów, które mieszkały tam 9 - 13 tys. lat temu

     Od czego pochodzi nazwa jaskiń? Od malowanych na kamiennych ścianach malowideł ludzkich dłoni. Technika, którą stosowano, polegała na dmuchaniu farby za pomocą kościanych rurek na rozpostarte na ścianie dłonie, wskutek czego farba idealnie je odwzorywała. Olbrzymia ilość to dłonie lewej ręki. Wynika z tego, że tak jak dzisiaj większość ówczesnych ludzi była praworęczna. Oprócz malunków dłoni znajdują się tam wizerunki ludzkich postaci i zwierząt (guanaco, nandu), są sceny polowań, m.in. z użyciem bolas (dwie kule kamienne, połączone rzemieniem) oraz różne symbole, m.in. słońca.

     Prawie wszystkie z tych rysunków, a jest ich ok. 800, nachodzą na siebie i tworzą prawdziwą mozaikę. Po czym obliczono wiek tych malunków? Za pomocą badań kościanych rurek służących do wydmuchiwania farby, które znaleziono w jaskini.

     Ludzi tych dawno już nie ma i wspomnienia o nich też by się nie zachowały, gdyby nie ich twórczość, którą pozostawili po sobie na długie tysiąclecia.

Z.W.

Ładuję stronę