Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Cuenca

     Cuenca położone jest w środkowej Hiszpanii. Legenda mówi, że kiedyś były to tereny należące do mitycznego, potężnego plemienia Concanos, którego członkowie żywili się krwią koni z domieszką mleka. Miasto rozbudowało się po podboju przez muzułmanów w VIII wieku, którzy pobudowali w nim twierdzę.

     Najstarsze budowle pochodzą z XI wieku a jest to m.in. wczesnogotycka katedra Catedral de Nuestra Señora de Gracia.

     Najbardziej charakterystycznym zabytkiem są jednak Casas Colgadas, czyli wiszące domy. Stoją nad przepaścią wąwozu z płynącą poniżej rzeką Huécar. Wybudowane zostały w XV wieku. Przez ten czas przechodziły oczywiście wielokrotnie modernizacje i przebudowy, ale stoją już nad tym urwiskiem 600 lat, a ich fasada jest dokładnie przedłużeniem skalnej czeluści. Obecnie mieści się w nich muzeum sztuki abstrakcyjnej i restauracja.

    Dużo wrażeń daje też przejście po moście (a właściwie kładce) Puente de San Pablo. Jest to metalowa konstrukcja kładki nad przepastnym wąwozem z rzeką Huécar. Kładkę tę wybudowano w 1902 roku na miejscu wcześniejszego, XVI wiecznego mostu, który zawalił się, bo nie wytrzymał jednego z odwiedzających ten teren trzęsień ziemi.

     Samo miasto posiada zabytkowy klimat i posiada wiele atrakcji. Pełno tam gotyckich i renesansowych kościołów, kamiennych, ciasnych i krętych uliczek, placyków, schodków, fontann i przepastnych punktów widokowych. Jest popularnym miejscem wycieczek, również dla mieszkańców leżącego opodal (150 km) Madrytu. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

     Reasumując: nie, znane nam z pięknych plaż np. Lloret de Mar, a takie miasta jak Cuenca pozwolą na odkrycie prawdziwej Hiszpanii.

Z.W.

    

Ładuję stronę