Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Cremona i skrzypce

      Skąd pochodzą skrzypce? Jak to skąd! Skrzypce wywodzą się z Polski! To wcale nie są żarty. Początki skrzypiec to tak zwane polskie skrzypce, które w jakiś sposób przeniknęły do Włoch. Oczywiście nie był to wówczas taki instrument, który znamy dzisiaj. 

     We włoskim mieście, Cremonie w XVI wieku (około 1540 roku) udoskonaleniem prymitywnych jeszcze skrzypiec zajął się Andrea Amati. Zwany jest ojcem współczesnych skrzypiec i twórcą kremońskiej szkoły lutniczej. Najprawdopodobniej on właśnie stworzył kształt skrzypiec taki, jaki znamy dzisiaj.

     Sztuką tą zajmowła się cała rodzina Amatich. Synowie Andrei: Antonio i Girolamo, którzy dalej modernizowali wygląd, aby uzyskać jak najlepszy dźwięk. Między innymi zmienili kształt otworów rezonansowych, tak zwanych efów. Najsłynniejszym z rodu Amatich był syn Girolamo - Nicola Amati. Był nauczycielem tak znanych lutników jak: Jacob Stainer, Andrea Guarnieri i wywarł na pewno wpływ na Antonio Stradivariego.

     Antonio Stradivarii, twórca najlepszych i najdroższych skrzypiec na świecie, zwanych Stradivariusami stworzył około 1100 instrumentów (oprócz skrzypiec również altówki i wiolonczele). Dzięki niemu w czasie swojego długiego, ponad dziewięćdziesięcioletniego życia świat wzbogacony został o te wspaniałe instrumenty. Grali na nich na przestrzeni wieków i grają w dzisiejszych czasach najwybitniejsi wirtuozi skrzypiec, między innymi wielu Polaków. Skrzypce, które tworzył Antonio Stradivarii miały swoje nazwy, zmieniane potem nieraz, przybierając imię swoich sławnych właścicieli. 

     W 1715 roku skrzypce u Stradivariego zamówił polski król, August II. Znane są one teraz pod nazwą "Polski Król". Po wojnie znajdujące się w Polsce, w mieście Łodzi skrzypce Stradivariusa zostały skradzione przez Rosjan. Grał na nich później wybitny rosyjski skrzypek, Igor Ojstrach. Niestety, do tej pory nie zostały Polsce zwrócone. 

     Taki wkład w historię instrumentów smyczkowych ma włoskie miasto Cremona. Do tej pory jest tam wiele warsztatów lutniczych, a turyści mają okazję do odwiedzenia Sali dei Violini del Palazzo Comunale, gdzie znajdują się słynne skrzypce "Il Cremonese 1715" wykonane w 1715 roku przez Antonia Stradivariego i inne, równie słynne, stworzone przez Andreę Amatiego, Nicolò Amatiego i Giuseppe Guarneriego.

Z.W.

 

Cremona
Cremona
Cremona
Cremona z pomnikiem Stradivariego
Cremona
Cremona
Cremona
Cremona
Cremona
pomnik Antonio Stradivariego
pomnik Antonio Stradivariego w Cremonie
pomnik Antonio Stradivariego w Cremonie
Nicola Amati
Antonio Stradivarii
Antonio Stradivarii
Antonio Stradivarii
tak wygląda Stradivarius
nowe skrzypce z Cremony
Ładuję stronę