Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Conciergerie

     Conciergerie jest jednym z trzech najważniejszych zabytków (oprócz Katedry Notre DameSainte Chapelle) na paryskiej wyspie Île de la Cité. W miejscu tym znajdował się pałac królewski już za dynastii Merowingów (481 -751 r.).  W XIII w. Ludwik IX Święty znacznie rozbudował pałac. Między innymi wybudował największą średniowieczną salę w Europie. Była to jadalnia dla 2.000 osób, jego osobistej służby i gwardii królewskiej. Wykorzystywana była ona również  dla organizacji uczt i bankietów.

     Pałac opuszczony został przez rodzinę królewską w 1358 roku, która przeniosła się do Luwru. W Conciergerie zamieszkał strażnik dworu królewskiego, czyli concierge. Budynek zmienił swoje przeznaczenie i od 1391 roku został więzieniem.

     Więzienie to cieszyło się złą sławą szczególnie podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy przetrzymywano tam i sądzono więźniów politycznych. Nazywane było przedpokojem gilotyny. Od 2 kwietnia 1793 r. do 31 maja 1795 r. Wielka Sala mieściła Trybunał Rewolucyjny, a powyżej mieściły się cele. Przez więzienie przewinęło się ok. 1.200 więźniów, a wśród nich tak znani jak: Maria Antonina, Robespierre, czy Danton.

     Conciergerie pełniło rolę więzienia przeznaczonego dla skazanych na karę śmierci, lub długoletniego pozbawienia wolności, aż do 1914 roku, kiedy urządzono w nim muzeum. Obecnie część jego jest udostępniona do zwiedzania, a resztę zajmuje Pałac Sprawiedliwości.

     Budynek po licznych przebudowach nie przypomina tego, jak wyglądał w Średniowieczu, ale zachowały się autentyczne trzy wieże: Wieża Srebrna, służąca dawniej do przechowywania skarbu, Wieża Cezara i Wieża Tortur.

     W muzeum możemy zobaczyć : Salę Straży Królewskiej, która jest największą gotycką salą w Europie, rekonstrukcję celi Marii Antoniny, pomieszczenie w którym ostatnie godziny przed swoją śmiercią spędził Robespierre, możemy też przeczytać listę wszystkich zgilotynowanych osób w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

     My za to poniżej możemy pooglądać zdjęcia Conciergerie w dzisiejszym Paryżu.

Z.W.

    

Ładuję stronę