Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Chiwa

     Według legendy, miasto Chiwa, leżące w dzisiejszym Uzbekistanie założył syn legendarnego proroka, Noego - Sem. Jak widać, miasto jest bardzo starożytne. Było antycznym centrum państwa Chorezma, które szczyt swojego rozwoju osiągnęło w VIII i VII wieku p.n.e. Już w III wieku p.n.e. znano w nim pismo.

     Współczesny rozwój miasta, które leżało na szlaku karawan przez pustynię Kara-Kum wiązał się z handlem niewolnikami. Wówczas dynastia Szejbanidów pokonując wojska Timura założyła niezależny Chanat Chiwy. Miasto bogaciło się, leżało bowiem w jednym z rogów tzw. "złotego trójkąta" Azji Środkowej, w miejscu odgałęzienia Jedwabnego Szlaku w kierunku Morza Kaspijskiego i brzegów Wołgi. Dopiero w 1873 roku Chiwa straciła swą niezależność, przechodząc pod władzę Rosji.

     Ufortyfikowane, starożytne wewnętrzne miasto w Chiwie nazywa się Iczan Kala. Otoczone murem, posiada ponad 50 zabytków historycznych i 250 domów pochodzących co najmniej z XVIII i XIX wieku. Od 1990 roku wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starożytne Iczan Kala jest rzeczywiście bajkowe. Wygląda tak, jakbyśmy znaleźli się w krainie baśni z tysiąca i jednej nocy.

     Poniższe zdjęcia przeniosą nas w ten baśniowy klimat Chiwy.

Z.W.

Ładuję stronę