Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Chipiona

     Chipiona jest jednym z najbardziej znanych (niestety, nie w Polsce) kąpielisk hiszpańskich. Leży nad Atlantykiem, a tak dokładniej, to nad Zatoką Kadyksu, już  za Cieśniną Gibraltarską. Znajduje się tam najwyższa w Hiszpanii latarnia morska. Jest również 3 w Europie i 5 na świecie. Latarnia ta zbudowana została w tym miejscu, aby "trafić" w ujście rzeki Gwadalkiwir, którą to rzeką morskie statki wpływają aż do portu w Sewilli.    

     Niemal na plaży leży Sanktuarium Matki Bożej Regla, wybudowane przez Franciszkanów, a w 1399 roku przekazane pustelnikom św. Augustyna, aby przekształcić go w kościół, co jak widać zostało uczynione.

     W lecie, na plaży w Chipiona odbywa się wiele atrakcji. Od świąt kościelnych, po występy zespołów hiszpańskich, zawody pływackie, żeglarskie, windsurfingowe i wiele innych.

     W okolicach miasta występuje (jeszcze) i tylko w tym miejscu roślina mniszek gaditanum, czyli występujący w Kadyksie. Taraxacum gaditanum (nazwa oficjalna) jest wpisana do czerwonej księgi roślin krytycznie narażonych na wyginięcie i objętych bezwzględną ochroną.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia z Chipiony i zapraszamy do odwiedzin.

Z.W.

Taraxacum gaditanum
Ładuję stronę