Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Chia, nasiona zawierające mnóstwo białka, błonnika, kwasów tłuszczowych, magnezu, fosforu, wapnia, potasu, sodu, cynku i przeciwutleniaczy

Chia, szałwia hiszpańska, bogata w nienasycone kwasy Omega3
Chia, szałwia hiszpańska, wywodzi się z krajów Ameryki Południowej
Chia, szałwia hiszpańska, największe uprawy znajdują się w Meksyku i Gwatemali.
Chia, szałwia hiszpańska, roślinki osiągają wysokość ok. 1 metra
Chia, szałwia hiszpańska, posiadaja ogromną ilość składników odżywczych
Chia, szałwia hiszpańska, można je zjadać na surowo lub suszoną
Chia, szałwia hiszpańska
Chia, szałwia hiszpańska

Już jedliście? Jeśli nie, to spróbujcie!

Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica), trochę mylnie nazwana, ponieważ wywodzi się nie z Półwyspu Iberyjskiego, a z krajów Ameryki Południowej. Największe jej uprawy znajdują się w Meksyku i Gwatemali. Roślinki osiągają wysokość ok. 1 metra, a najcenniejszą ich częścią są nasiona. Niewielkie, o wielkości ok. 2 mm, przypominające z wyglądu małe kamyczki o różnych kolorach: czarnym, białym, szarym lub brązowym.

Właśnie w tych nasionach zawiera się cała moc tej rośliny.

Posiadają one ogromną ilość składników odżywczych, przy niewielkiej ilości kalorii.

Mają 15 razy więcej magnezu niż brokuły, 3 razy więcej żelaza, niż szpinak, 6 razy więcej wapnia, niż mleko, 8 razy więcej kwasów Omega-3, niż dziki łosoś, 4 razy więcej selenu, niż len, 2 razy więcej błonnika, niż otręby.

Zwiększają poziom energii, poprawiają pracę mózgu, działają na poprawienie nastroju i koncentracji. Dzięki błonnikowi powodują uczucie sytości i oczyszczenie organizmu z toksyn, a także spowalniają trawienie węglowodanów i wchłanianie cukrów prostych. Zawarta w nich leptyna poprawia przemianę materii. Zmniejszają one złogi tzw. złego cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych. Znajdujący się w nich wapń wzmacnia układ kostny.

Jak można je spożywać? Można je zjadać na surowo lub suszone. Po namoczeniu w wodzie wydzielają gęsty śluz, który doskonale reguluje procesy trawienne. Można dodawać do zup i sosów, gotować kisielki z nasionami i piec babeczki.

Życzymy smacznego i zdrówka, zdrówka, zdrówka!

Z.W.

 

Ładuję stronę