Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Około 150 kilometrów na południowy zachód od Paryża i 15 km na wschód od Blois znajduje się jedno z największych dzieł architektury okresu renesansu - zamek w Chambord. Posiada 6 wielkich wież, 440 komnat, 84 klatki schodowe, 365 kominków i 800 rzeźbionych kapiteli, a długość jego fasady głównej wynosi 128 metrów.
Zamek powstał na miejscu wcześniejszej warowni. W roku 1519 król francuski, Franciszek I Walezjusz zapragnął postawić właśnie tam rezydencję myśliwską, przypominającą zamek obronny. W tym dziele miał pomóc Leonardo da Vinci, który zatrudniony był na jego dworze w charakterze architekta. Niestety, Leonardo zmarł zaledwie 4 miesiące przed rozpoczęciem budowy, ale plany były już gotowe. Dlatego więc, pomimo, że projekt zamku był autorstwa włoskiego architekta Domenico da Cortony, niektóre elementy zamku (np. charakterystyczna klatka schodowa w kształcie podwójnej spirali) noszą wpływ stylu Leonardo da Vinci.
Budowa trwała przez ponad 40 lat, a zatrudnionych było na niej ponad 1.800 rzemieślników i robotników.
Z historią zamku wiążą się również polonica. Otóż w zamku mieszkał w latach: 1725 - 1733, po utracie tronu, król polski, Stanisław Leszczyński - teść Ludwika XV, a w 1746 roku zamek został podarowany przez Ludwika XV polskiemu szlachcicowi Maurycemu Saskiemu, który zmarł tamże w 1750 roku.
Poniższe zdjęcia ukazują piękno zamku, który jest teraz udostępniony turystom, podziwiającym architekturę i prawdziwie królewski przepych tej budowy.
Z.W.