Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Castelmezzano

     Castelmezzano leży w południowych Włoszech, w regionie Basilicata, w prowincji Potenza. Jest wciśnięte pomiędzy skaliste zbocza, a górską przepaść. Z plaż na południu włoskiego buta to zaledwie 100 - 150 kilometrów. Warto więc poświęcić jeden dzień plażowania na odbycie wycieczki do tego górskiego, średniowiecznego miasteczka.

     Jego historia sięga V w. p.n.e. kiedy założone zostało pobliskie miasteczko Maudoro. Jednak najazdy obcych wojsk spowodowały, że część mieszkańców przeniosła się w wyższe partie gór, pomiędzy strzeliste skały, gdzie było znacznie bezpieczniej. Strome, strzeliste skały dawały naturalną przeszkodę przed atakami najeźdźców.

     W XII wieku wzniesiono zamek o nazwie Castrum Medianum, od którego wywodzi się dzisiejsza nazwa miejscowości. Położenie Castelmezzano miało też i złe strony. W XIX wieku w pobliskich skałach ukrywali się różnego rodzaju rozbójnicy i bandyci, uciekający przed prawem i sprawiedliwością. Łupili mieszkańców, a potem znowu chronili się w górach.

 

     Teraz w miasteczku mieszka około 1.000 mieszkańców. Turyści przyjeżdżają, aby zobaczyć jego nietypowe położenie, pospacerować po historycznym centrum, podziwiać średniowieczną zabudowę z wąskimi uliczkami, malowniczymi zaułkami i stromymi schodami. Ale przede wszystkim dla wspaniałych krajobrazów, ponieważ zewsząd rozpościerają się piękne, górskie widoki.

     Położenie miasteczka możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach. Ślicznie tu, prawda?

Z.W.

 

 

Ładuję stronę