Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Cabo da Roca przylądek położony na Półwyspie Iberyjskim na terenie Portugalii, 18 km na zachód od Sintry, 15 km na północ od Cascais i 40 km na zachód od Lizbony

Gdybyśmy tak szli i szli ciągle na zachód, to doszlibyśmy do Portugalii, a następnie na najdalej wysuniętą na zachód część Europy, czyli na Cabo da Roca.  Dalej mamy już tylko rozszalałe fale Oceanu Atlantyckiego. Następnym lądem już po pokonaniu Atlantyku jest przylądek Henlopen w amerykańskim stanie Delaware po pokonaniu 5.593 kilometrów.

Brzeg Przylądka Roca jest skalisty i urwisty. Wznosi się na wysokość 144 m nad poziom oceanu. Najdalej wysuniętym na zachód budynkiem Europy jest latarnia morska, wybudowana w tym miejscu w XIX wieku. Na szczycie urwiska znajduje się obelisk z tablicą, na której umieszczono cytat z 3 pieśni eposu "Os Lusĭadas", portugalskiego poety Luísa de Camões Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa, co znaczy: gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna.

Skalisty, posępny klif posiada ślady wielu fal tsunami, które nawiedzało kilkakrotnie wybrzeże. Biedny był człowiek, który znalazł się w pobliżu wybrzeża w dniu 1 listopada 1755 roku. Nastąpiło wówczas gigantyczne tsunami, spowodowane przez wielkie trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,5-8,9 stopnia. Gigantyczne fale osiągnęły wówczas wysokość powyżej 50 metrów (wysokość 10 piętrowego wieżowca to ok. 30 metrów). Spowodowały one liczne zmiany w ukształtowaniu wybrzeża.

Dzisiaj Cabo da Roca, przyciąga wielu turystów, którzy pragną zobaczyć wybrzeże, które dawniej było końcem znanego świata, a teraz jest końcem olbrzymiego kontynentu-Eurazji, tylko umownie podzielonego na Europę i Azję.

Do Cabo da Roca, dostaniemy się z Sintry (Lizbona) autobusem numer 403 z przystanku koło dworca kolejowego. Bilet można kupić u kierowcy, w autobusie. Kosztuje 4,25 euro. Podróż zajmuje ok. 40 minut.
Z.W.

Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Cabo da Roca
Ładuję stronę