Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Buzłudża

     Buzłudża, a właściwie Hadżi Dimityr, to szczyt o wysokości 1441 m n.p.m. położony w Starej Płaninie w Bułgarii. W 1891 roku u podnóża tego szczytu doszło do tajnego spotkania bułgarskich socjalistów, którzy od momentu tego wydarzenia utworzyli bułgarski ruch socjalistyczny

     Na pamiątkę tego faktu bułgarscy działacze komunistyczni wznieśli w 1981 roku na szczycie betonowy monument, który miał być symbolem tego ruchu. Był to futurystyczny, okrągły budynek o średnicy 42 metrów i wysokości 14,5 metra. Wewnątrz znajdowała się sala konferencyjna, bogato zdobiona mozaikami we wzory związane z historią ruchu komunistycznego. Nad samymi mozaikami pracowało jednocześnie 60 artystów. Nad budynkiem góruje 70 metrowa wieża z dwiema czerwonymi gwiazdami z rubinowego szkła. Każda gwiazda jest o wysokości 12 metrów i jest trzykrotnie wieksza od gwiazdy kremlowskiej.

     Nikt z komunistów nie przewidział, że tak szybko nadejdzie koniec ich rządów. Budynek, który przestał pełnić swoją rolę popadł w ruinę, tak jak cały system, którego był symbolem. Po sali plenarnej gwiżdże górski wiatr, a przez kopulasty dach, pomiędzy zgniłymi deskami pada deszcz  i śnieg. Budynek przyciąga turystów, którzy przychodzą oglądać jaki koniec spotkał to pyszne niegdyś komunistyczne gniazdo.

     Poniższe zdjęcia pokazują jak obiekt wyglądał za czasów swojej świetności i jak wygląda obecnie, kiedy jest w ruinie.

Z.W.

    

monument w budowie
otwarcie było z pompą
niegdyś
niegdyś
niegdyś i teraz
niegdyś i teraz
Ładuję stronę