Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Burj Khalifa

     Co odróżnia drapacza chmur od innych wysokościowców? Otóż wieżowiec jest to wysoki, naziemny budynek wolnostojący, posiadający fundamenty i dach, w którym co najmniej 50% jego wysokości jest wykorzystywane jako piętra użytkowe. Odróżnia to go od innych wolnostojących budowli, takich jak wieże telewizyjne, czy kominy. 

     Kryteria te właściwie nie odnoszą się do Burdż Chalifa, który to budynek jest nie tylko najwyższym wieżowcem, ale również najwyższą budowlą wolnostojącą, jaka kiedykolwiek powstała na Ziemi.

     Znajduje się w Dubaju, a jego wysokość to 829 metrów. Ma 163 piętra użytkowe, jego budowa pochłonęła 1,5 mld dolarów, a oddany został do użytku 4 stycznia 2010 roku.

    Nie ma praktycznie żadnej konkurencji, ponieważ druga co do wielkości budowla na świecie, wieża Tokyo Skytree jest niższa o aż 195 metrów. Jako ciekawostkę można dodać, że przez pewien czas, do 8 sierpnia 1991 roku najwyższą budowlą na Ziemi był maszt radiowy w Konstantynowie. Miał 646,38 metrów wysokości, ale niestety zawalił się podczas prac remontowych.

     Prawdopodobnie prowadzone są prace architektoniczne nad budynkiem, który będzie miał ponad 1.000 metrów wysokości, czyli kilometr w górę. Wysoko, sama podróż w górę potrwa na pewno z 10 minut. Trzeba to wziąć pod uwagę, żeby nie spóźnić się do pracy.

     Jak wygląda Burdż Chalifa możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach. Proszę zauważyć, jak wyróżnia się wzrostem pośród innych wieżowców.

Z.W.

Ładuję stronę