Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl
Znacie na pewno takie powiedzenie: proste, jak budowa cepa. Znaczy to, że dana konstrukcja jest bardzo prosta i nieskompikowana. No to jak myślicie, z ilu części składa się cep? Jeśli myślicie, że cep to dwa kawałki drągów powiązanych sznurkiem to się bardzo mylicie. Owszem, robiono też takie zabawki dla dzieci, które bawiły się w rolników. Teraz nie ma już takich zabaw i zabawek (jak się ten świat zmienia).
Cep zrobiony z dwóch kawałków drewna i sznurka nie nadawał się do młócki, bo rozrzucał słomę i śmiecił. Gdyby jakiś rolnik chciał młócić takim narzędziem, byłby zwyczajnym partaczem i niedbaluchem.
Narzędzie do ręcznej młócki, zwane cepem składa się z bijaka, który ma bezpośredni kontakt z kłosami, dzierżaka, zwanego też trzymakiem albo cepiskiem, który trzymamy w rękach. Każda z tych części zakończona jest skórzanym uchem z rzemienia, lub wysuszonej skóry z węgorza, zwanym kapicą, gązwą lub gackiem. Kapice powiązane są ze sobą skórzanym rzemykiem, czyli wiązakiem. Nieraz zamiast wiązaka stosowane było metalowe kółko.
Dopiero taki cep, zrobiony fachowo spełniał należycie swoją rolę, a praca przy ręcznej młócce cepami była naprawdę ciężka.
Z.W.