Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Bryce Canyon

     Był rok 1875, kiedy do małej osady o nazwie Clifton, położonej na Wyżynie Kolorado w dzisiejszym stanie Utah w USA, przybyła mormońska rodzina osadnika Ebenezera Bryce. Objął on działkę, która znajdowała się kilka mil w górę rzeki i aby mieć lepszy dostęp do drewna, które pozyskiwał na krawędzi kanionu, wybudował drogę i wykopał kilkukilometrowy kanał irygacyjny. Teren ten zaczęto nazywać kanionem Bryce'a. W 1880 roku Ebenezer Bryce opuścił siedlisko udając się do Arizony, ale nazwa już się przyjęła i pozostała do tej pory.

     Kanion Bryce'a to właściwie taka niecka w kształcie amfiteatru, w której znajduje się mnóstwo formacji skalnych, powstałych wskutek erozji. Przez ponad 200 dni w roku w miejscu tym panuje w ciągu doby temperatura raz dodatnia, raz ujemna. W dzień woda wypełnia szczeliny skalne, a w nocy, kiedy temperatura spada poniżej zera, zamarza. I tak się dziele przez 200 dni w roku. Spowodowało to, że powstały niezwykle malownicze formacje skalne.

     Znajduje się tam teraz park narodowy. Dwa kempingi i kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych o zróżnicowanej trudności przyciągają wielu turystów. A naprawdę warto odwiedzić to miejsce,którego piękno zapiera dech w piersiach.

     Poniższe zdjęcia na pewno upewnią nas w tym przekonaniu.

Z.W.

Ładuję stronę