Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Broumovské stěny

     Broumowskie Ściany to pasmo Gór Stołowych, leżące po stronie Czech. Są bardzo malownicze, choć niewysokie, pocięte głębokimi wąwozami, a formy skalne przybierają różne formy.

     Największą atrakcją turystyczną całego pasma jest góra Hvězda (674 m n.p.m.), zbudowana z piaskowca. W 1670 roku na jej szczycie, opat miejscowego klasztoru w Broumovie postawił wielki krzyż z pozłacaną gwiazdą. Kilkadziesiąt lat później, w roku 1733 powstała tam kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, zniszczona potem wskutek działań wojennych. Do tej pory zachowały się jedynie mury okalające kaplicę i mostek naskalny.

     Kaplica została odbudowana. Uczynił to w roku 1854 kolejny opat klasztoru, Jan Nepomucen Rotter. Świątynia ma na szczycie metalową gwiazdę, a cały budynek z lotu ptaka przypomina również gwiazdę pięcioramienną. To uczynił Rotter dla ducha, a dla ciała też nie zapomniał. bo oprócz kaplicy postawił restaurację w stylu szwajcarskim. Budynek, w którym znajduje się schronisko stoi do dziś.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia Broumowskich Ścian, góry Gwiazda i stojących na niej zabytkowych budynków. Zapraszamy do odwiedzin tego interesującego pasma górskiego.

Z.W.

    

Ładuję stronę