Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Bourtange

      Bourtange jest dawną twierdzą, położoną w Holandii, w prowincji Groningen, tuż przy granicy z Niemcami. Twierdza została zbudowana w czasie wojny osiemdziesięcioletniej (1568 - 1648). Oddana została do użytku w roku 1593, a wybudował ją Wilhelm I Orański, aby kontrolować w ten sposób jedyną drogę pomiędzy Niemcami, a Groningen. Szlak ten prowadził usypanym wałem piaskowym pomiędzy bagnami.

     Rozbudowywana była aż do roku 1742, a potrafiło w niej przebywać nawet 2.000 żołnierzy. Przetrwała kilka oblężeń, ale nigdy nie została zdobyta. 

     Bużliwy czas minął, obecnie jest to zaciszna wieś, w której mieszkają spokojni, gościnni ludzie. Historyczne zabudowania zostały zrekonstruowane na podstawie starych sztychów. W dawnych koszarach żołnierskich mieści się hotelik, a turyści mogą odwiedzić miejscowe muzeum, w którym zrekonstruowano żołnierskie baraki, domy dla oficerów, wartownie, prochownię, kościół, synagogę i młyn. Nie zapomniano nawet o takich drobiazgach (chociaż nieraz bardzo ważnych), jak żołnierskie wychodki.

     W lecie w Bourtange odbywają się różne imprezy, począwszy od rekonstrukcji bitew, aż po rozmaite widowiska i występy. Warto tam pojechać i obejrzeć na własne oczy, lub chociaż pooglądać poniższe fotografie.

Z.W.

Bourtange w miniaturze
proszę, nawet i polscy "żołnierze" biorą udział w imprezach
Ładuję stronę