Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Bitcoin - waluta przyszłości?

       Od niespełna roku obserwujemy wzrost popularności bitcoina…

Mówi się, że to fenomen, który zrewolucjonizuje finanse w taki sam sposób jak e-mail zmienił sposoby komunikowania się między ludźmi. Ta kryptowaluta, została zaprojektowana w 2008 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto.
      Jest pierwszą tego typu i jak dotąd najpowszechniej używaną. Oparta o prawa matematyczne, nie posiada banku centralnego, jej kurs jest ustalany przez rynek. Przyrost nie polega na drukowaniu pieniądza lecz na obróbce bloków zadań matematycznych.
      Pomimo, że istnieje tylko w Internecie, jest używana jako środek płatniczy. W wielu państwach można płacić nią za usługi jak i namacalne dobra. W dowolnym miejscu na świecie, można kupić program, skorzystać ze sklepu internetowego, opłacić nocleg w hotelu lub wykupić bilet.
     Jest bardzo popularna w Chinach. Państwo Środka odpowiada obecnie za 1/3 transakcji na rynku. Chiny to także jedyny kraj, w którym za bitcoiny można kupić nieruchomość - płatności w tej formie przyjmuje jeden z szanghajskich deweloperów.
      W Polsce bitcoinami można płacić miedzy innymi  w bydgoskiej kawiarni, gdzie transakcja odbywa się za pomocą zeskanowania kodu QR przez smartfon. Co ciekawe, płacący nie musi być posiadaczem takiej waluty, a z jego konta zostaje pobierana kwota według kursu w PLN.
     Prognozuje się, że już niedługo (nieoficjalnie, od drugiej połowy stycznia 2014) będzie można je kupić za gotówkę w 25 000 punktów handlowych w Wielkiej Brytanii i 240 000 w Rosji.
Całkowita liczba bitmonet w czasie dąży do 21 milionów. Zasoby pieniądza rosną co 4 lata. W roku 2013 została wygenerowana połowa całkowitych zasobów, a pod koniec 2016 zostanie wygenerowane 3/4.
     Każda osoba uczestnicząca w sieci bitcoin posiada portfel zawierający dowolną liczbę par kluczy kryptograficznych.
Zwolennicy waluty, sami mówią, że nie należy traktować bitcoina jako następcy tradycyjnego systemu walutowego bo na to jeszcze nie czas. Może jednak stanowić uzupełnienie systemu tradycyjnego.

G.B.

bitcoin
Ładuję stronę