Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Bikiniarze, bikiniarze

Obejrzyj jak władza ludowa walczyła z bikiniarzami - HIT!!!

    W szarości życia lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku bikiniarze stanowili barwną grupę młodzieżową. Byli pierwszą subkulturą buntującą się przeciw rzeczywistości, a rzeczywistość u nas wówczas była tworzona przez partię robotniczą. Wywodzili się spośród wielbicieli muzyki jazzowej, tak tępionej przez ówczesne władze i nijak nie pasowali do socrealistycznego świata.

     Charakteryzował ich sposób ubioru i styl bycia. Nosili plerezy, zaczesane, falowane długie włosy do tyłu, które opadały na kark, kolorowe marynarki z samodziału zwane maniorem, głównie w kratę. Marynarki te były rozcinane z tyłu, a szyku dodawały im również poduszki wszywane w ramiona. Do tego krawaty przedstawiające girlsy w stroju bikini (wg. Leopolda Tyrmanda od tych krawatów pochodzi nazwa bikiniarz). Posiadali wąskie, przykrótkie spodnie, aby odsłonić kolorowe skarpetki typu sing-sing. Na nogach mieli buty na słoninie, czyli na grubej podeszwie z gumy lub korka. Nazywali siebie dżollerami lub eki.

     Bikiniary, czyli ich "kociaki" również ubierały się oryginalnie. Uczesane w koński ogon, lub fale albo loki, kolorowe wzorzyste bluzki i suknie "z koła", pończochy ze szwem, do tego "buty trumniaki", czyli czarne, płaskie pantofle, lub spodnie i szpilki. Ten styl ubioru podkreślał ich kobiecość i seksualizm. Nie pasował oczywiście do ówczesnej lansowanej w Polsce mody "robotniczej" i oficjalnej propagandy.

     Muzyka, której słuchali bikiniarze, czyli jazz, bebop i swing kłócił się z powszechną muzyką o betonowych domach i trójkach murarskich. Dlatego byli solą w oku ówczesnej władzy, która robiła wszystko, aby ich skompromitować. Ale kto wygra z młodzieżą? Nie wygrał też i socjalizm.

     Może po wielu latach dowiemy się od swoich dziadków, spokojnych, ułożonych, po których nigdy byśmy się tego nie spodziewali, że w czasach swojej młodości byli dżollerami, eki, lub ich kociakami?

Obejrzyj film

 

Z.W.

 

 

     

     

bikiniarze też się starzeją
Ładuję stronę