Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Bicykl

      Bicyklami jeżdżono w XIX wieku. Są to rowery z jednym dużym przednim, a drugim malutkim tylnym kołem. Pedały umocowane były na sztywno w osi wielkiego koła. Aby podnieść szybkość pojazdu przednie koła miały dużą średnicę, nawet do 2 metrów. Jednak promień takiego koła nie mógł być większy niż długość nóg kolarza.

     Nie była to jazda bezpieczna. Aby zająć miejsce na siodełku i ruszyć do przodu, trzeba było się najpierw wspiąć jak na konia. Również upadek z takiej wysokości mógł zakończyć się fatalną kontuzją

     Ówcześni kolarze jednak nie zważali na takie drobnostki. Fantazja z jaką popisywali się przed damami była wielka. Urządzano nawet pierwsze wyścigi kolarskie. 

     Dopiero później, po wynalezieniu przekładni łańcuchowej zaczęto przesiadać się na rowery mające dwa koła o takiej samej średnicy. Były bardziej funkcjonalne i bezpieczne. Skończyła się epoka bicykli i ich jeźdźców z fantazją.

     Dzisiaj można (co prawda bardzo rzadko) spotkać bicykle tylko przy okazji imprez w stylu "dawnych wspomnień czar", czym wzbudzają nie lada sensację.

     Jak wyglądały te romantyczne jazdy bicyklami, przedstawiają poniższe zdjęcia.

Z.W.

ówczesna drużyna kolarzy
Ładuję stronę