Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Biały Koń z Uffington

      Co to jest geoglif? Jest to rysunek dużych rozmiarów, wykonany na ziemi metodą wykopania płytkich rowków, które następnie wypełnia się kamieniami, lub innym materiałem jaskrawego koloru, aby figura widoczna była z dalszej odległości. Często będąc w jej bezpośredniej bliskości nie jesteśmy w stanie zauważyć rysunku, ponieważ nie kojarzymy z nim "dróżek" należących do olbrzymiej figury.

     Takim geolitem jest figura białego konia o długości 110 metrów, a położona niedaleko miejscowości Uffington koło Oxfordu w południowej części Wielkiej Brytanii. Jest ona widoczna z dalekiej odległości, ponieważ przylega do wzgórza, zwanego od figury konia White Horse Hill

     Nie jest to rysunek współczesny. Stworzyli go prawdopodobnie Celtowie na przełomie epoki brązu i epoki żelaza. Dokładnej daty nie można podać, ale szacuje się ją na lata: 1400-600 r. p.n.e. 

     Dla kogo była zrobiona? Tego się prawdopodobnie nigdy nie dowiemy, ale fakt, że widoczna jest ona doskonale z góry, to może "wyrysowano" ją specjalnie dla jakiegoś nieznanego, latającego boga?

     Oceńcie sami na poniższych zdjęciach, czy pomimo tego, że rysunek konia stworzony został ponad 3000 lat temu, to czyż nie posiada nowoczesnych linii?

Z.W.

Ładuję stronę