Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Białe lwy

     Jeszcze do niedawna liczne doniesienia o istnieniu białych lwów traktowane były jako legendy, mity, czy wytwór wierzeń. Niemal jak legendy o jednorożcach. Okazało się jednak, że była to prawda. Pierwszy udokumentowany przypadek napotkania białego lwa odnotowano w 1928 roku. Następne spotkania z białymi lwami to lata 40 i 50 XX wieku. 

     W roku 1975 w rezerwacie Timbavati, przylegającym do Parku Krugera w Republice Południowej Afryki odkryto miot trzech małych lwiątek, z których dwa były zupełnie białe (samiec i samiczka), a trzecie normalnie ubarwione. Te białe lwiątka przewieziono do ogrodu zoologicznego w Pretorii.

     Białe lwy to normalne zwierzęta, które nie posiadają w skórze pigmentu, nawet typowych dla tego gatunku cętek. Po uzyskaniu dorosłości trochę ciemnieją, a skóra przybiera kolor kości słoniowej, lub lekko kremowy. Na świecie żyje zaledwie około 70 tych zwierząt. Wszystkie pochodzą z okolic Parku Krugera.

     Białego lwa kojarzy się z powodzeniem i obfitością. Na pewno ma przynosić szczęście, choć same zagrożone są wyginięciem. Chrońmy zatem białe lwy! Zobaczmy je na poniższych fotografiach.

Z.W.

Ładuję stronę