Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Bamberg

      Bamberg, położony w Bawarii znany był już w X wieku. W roku 963 król Niemiec, Otton I Wielki więził tutaj króla Włoch, Berengara, aż do jego śmierci w 966 roku.

     W XI wieku w tym mieście założona została szkoła przykatedralna, w 1647 roku została ona przemianowana na Akademię Ottona, a w 1773 roku na uniwersytet, który istnieje do dnia dzisiejszego.

     W czasie I, a potem II wojny światowej znajdowała się w nim fabryka amunicji. Kiedy w 1945 roku zostało zdobyte przez wojsko amerykańskie, odkryto tu ok. 60 bunkrów, z których każdy zawierał po 60 ton amunicji. Miasto w czasie wojny nie zostało zniszczone, w związku z tym zachowało wiele zabytków architektury z różnych epok i historyczny układ ulic. Średniowieczne stare miasto zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

     Miasto liczy obecnie 60.000 mieszkańców, a jego mieszkańcy znajdują zatrudnienie w przemyśle elektrotechnicznym, obuwniczym, włókienniczym. Jest też w nim fabryka opon i jak przystało na Bawarię, 10 browarów. Piwo z browaru  Schlenkerla warzone jest ze słodu wędzonego, a jego silny wędzony smak kojarzy się z kiełbasą lub wędzonym serem.

     Jako ciekawostkę można dodać fakt, że z tego miasta pochodzili niemieccy koloniści, którzy osiedlali się w Wielkopolsce. Od jego nazwy utarła się u nas ich popularna nazwa - bambrzy.

     Poniżej galeria zdjęć tego pięknego miasta.

Z.W.

mapa z położeniem Bambergu
Ładuję stronę